O malarskiej wrażliwości i poszukiwaniu motywów z najnowszej historii Polski oraz o dwóch miastach – Gdańsku i Grodnie – w Kresowym Saloniku Radia Gdańsk 29 sierpnia br. opowiadali artyści malarze Giennadij Picko i Andrzej Filipowicz.

Goście z Grodna mówili o plenerze i wystawie „Gdańsk – Grodno. Wspólna historia, wspólne losy”, w której uczestniczą artyści z Grodzieńszczyzny, przenosząc na płótna gdańskie retrospekcje: Westerplatte, obronę Poczty Polskiej, powstanie „Solidarności” oraz motywy z II RP, z wojną obronną w 1939 roku, m.in. z obroną Grodna przed Sowietami.

Kresy zostały przelane na płótno dzięki plenerowi i wystawie ich prac organizowanych przez Pomorską Fundację Edukacji i Pracy.  

Salonik prowadzili Michał Rzepiak i Andrzej Urbański, którzy wraz z artystami opowiadali też o kresowym patriotyzmie i szacunku dla historii.

W audycji wykorzystano też muzyczne motywy, m.in. chóralną pieśń „Za Niemen”. 

Za Niemen, hen, precz! / Koń gotów i zbroja / Dziewczyno ty moja / Uściśnij, daj miecz! / Za Niemen, za Niemen / I po cóż za Niemen / Nie przylgniesz tam sercem / Cóż wabi za Niemen? / Czy kraj tam piękniejszy? / Kwiecistsza tam błoń? / Czy milsze dziewoje / Że tak spieszysz doń?

O oprawę radiowego saloniku zadbała też Kapela Wileńska. 

Jak opowiedzieć o obrazach malarskich w radiu? Artystom z Grodna to się udało. Śpiewną, „nieurzędową” mową opowiadali o malarskiej technice i przeżywaniu historii własnej i tej powszechnej. Mówili o odnalezieniu „kodu identyfikacyjnego” Gdańska. Artyści z Grodna stworzyli bowiem obrazy związane z historią Polski według własnego spojrzenia. Malarze z Grodzieńszczyzny namalowali gdańskie retrospekcje. Ich przyjazd w ostatnich dniach sierpnia nie był przypadkowy. Chcieli otworzyć wystawę w przededniu 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Przypomnijmy, że ósemka artystów z Grodna odwiedziła Gdańsk. Uwiecznili na swoich płótnach najważniejsze sceny z historii miasta. Obrazy można oglądać do 15 października w Sali BHP.  Wstęp wolny.

zadanie współfinansowane z budżetu Miasta Gdańska

Audycja „Kresowy Salonik Radia Gdańsk” z 29 sierpnia br. dostępna jest na stronie internetowej rozgłośni publicznej: radiogdansk.pl

(asg)

Media społecznościowe: