Oprócz stypendiów – konkurs literacki

Październikowe posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” było okazją do wręczenia tegorocznym stypendystom nagród w konkursie literackim. Podczas zebrania ZRG nagrodzeni stypendyści odczytywali jego członkom fragmenty swoich prac.

Od osiemnastej edycji, warunkiem skorzystania z możliwości Funduszu Stypendialnego im. NSZZ „Solidarność” jest załączenie do kwestionariusza stypendysty wypowiedzi (wywiad, opowiadanie, wiersz) na temat „Moje spotkanie z NSZZ „Solidarność”.
Swoimi pracami (teksty opublikowano w 9 i 10 numerze „Magazynu Solidarność”) mogli pochwalić się stypendyści Kinga Kaczorowska i jej brat Piotr Kaczorowski z I LO w Starogardzie Gdańskim oraz Piotr Czerwiński, uczeń Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej w Gdańsku, laureat wielu międzynarodowych konkursów pianistycznych. Nagroda w tegorocznym konkursie literackim wyniosła 600 zł. Teksty młodych stypendystów wysłuchane zostały z uwagą przez ludzi „Solidarności”.
Wśród gości ZRG była Gabriela Noga, żona nieżyjącego już działacza Związku z Kociewia Zygmunta Nogi, w 1980 r. członka Miejskiego Komitetu Założycielskiego Kociewie „S” w Starogardzie Gdańskim, represjonowanego w stanie wojennym. O losach Pana Zygmunta Nogi pisał  Piotr Kaczorowski. Wywiad z czasów stanu wojennego przypomniał Pani Gabrieli trudne chwile, wyraźnie było widać na jej twarzy wzruszenie.
Gościem  październikowego  zebrania ZRG NSZZ „S” był też Wiktor Kamiński, dyrektor oddziału regionalnego Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku. Dyrektor Kamiński wręczył laureatom i Pani Gabrieli Nodze pamiątkowe monety kolekcjonerskie z wizerunkiem św. Jana Pawła II, które Narodowy Bank Polski wprowadził upamiętniając 100. rocznicę urodzin Świętego Jana Pawła II.
Darczyńcy, członkowie ZRG, reprezentujący organizacje związkowe wspierające fundusz stypendialny otrzymali pamiątkowe podziękowania.
Dodatkową atrakcją zebrania był koncert pianistyczny Piotra Czerwińskiego, który wykonał etiudy: Fryderyka Chopina i Siergieja Rachmaninow.  W 2022 roku Piotr Czerwiński będzie ubiegał się o uczestnictwo w Konkursie Chopinowskim. Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG, życzył stypendyście udziału w jego kolejnej XIX odsłonie.

r.tkaczyk@solidarnosc.gda.pl

Media społecznościowe: