Finanse oczami młodzieży

W czerwcu tego roku został rozstrzygnięty konkurs literacki organizowany w ramach projektu „Uczniowskie vademecum bankowości”. Po co są pieniądze?, czy warto oszczędzać?, ale także: czy należy się nimi dzielić z potrzebującymi? – to główne pytania, jakie stawiali sobie autorzy nagrodzonych prac.

Uroczystość zakończenia roku szkolnego w Szkole Podstawowej im. NSZZ „Solidarność” w Wąglikowicach stała się okazją do wręczenia nagród w konkursie literackim organizowanym w ramach projektu „Uczniowskie vademecum bankowości”. Projekt finansowany jest przez Narodowy Bank Polski w ramach programu edukacji ekonomicznej.

Nagrody w konkursie literackim na najlepszą pracę na tematy związane z bankowością i finansami wręczał Wiktor Kamiński, dyrektor Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku. Nagrody: tablet, opaskę sportową i powerbank otrzymali: pierwsze miejsce Marcelina Góra, drugie – Bartosz Kerlin i Amelia Majkowska. Wyróżnieni uczniowie dostali również od NBP srebrne monety okolicznościowe, na których uhonorowano polskich ekonomistów.

Przede wszystkim oszczędność

Dużo się obecnie mówi, że młodzież w sposób nieodpowiedzialny podchodzi do pieniędzy. Młodzi ludzie nie umieją nimi gospodarować, wydają je na zbędne rzeczy, nie potrafią oszczędzać. Te uwagi nie dotyczą na pewno laureatów konkursu „Uczniowskie vademecum bankowości”, którzy właśnie oszczędzanie stawiają na pierwszym miejscu.

Oszczędzanie to nieodłączna część naszego życia. Może ono zapewnić nam wiele dóbr materialnych. Jest często powiązane z naszymi osobistymi celami, co umożliwia nam samorealizację i samodzielność. Determinacja i cierpliwość to cechy, które są nieodłączne z odkładaniem na daną rzecz, a przekładają się one w późniejszym czasie na nasze życie i nasz charakter – napisała w swojej konkursowej pracy Amelia Majkowska, laureatka III miejsca.

Oszczędzanie ważne jest również dla Bartosza Kerlina (II miejsce), on jednak podkreśla, że pieniądze nie mogą przysłonić innych wartości.

Pieniądze należy oszczędzać w sposób mądry. Nie mogą przysłaniać tego, co jest najważniejszą wartością w życiu, czyli miłości i rodziny. Dlatego często powtarzamy przysłowie, iż pieniądze szczęścia nie dają, chociaż bez pieniędzy trudniej się żyje.

Autorka pierwszego miejsca Marcelina Góra przeprowadziła nawet sondę wśród znajomych poświęconą oszczędzaniu.

Dorośli coraz częściej zakładają swoim dzieciom konta oszczędnościowe. Jedynie trzy z jedenastu zapytanych przeze mnie osób powiedziały, że nie posiadają konta. Moi rodzice założyli mi takie, gdy pierwszy raz dostałam większą sumę pieniędzy. Miałam wtedy około 10 lat. Środki na tym koncie postanowiłam zbierać do momentu, w którym znajdę odpowiedni cel, aby je wydać. Udało mi się zapytać jedenaście osób o to, co robią z zarobionymi lub zaoszczędzonymi pieniędzmi. Przedział wiekowy tych osób wynosił od 13 do 25 lat. Około 50 procent powiedziało, że większość środków wydaje na utrzymanie, a pozostałe środki odkłada na przyjemności wakacje, koncerty… Moim zdaniem o wiele łatwiej jest oszczędzić większą kwotę, gdy mamy określony cel, a pieniędzy nie mamy w formie gotówki.

Autorzy nadesłanych na konkurs prac jako powód oszczędzania wskazywali między innymi możność zrealizowania wyznaczonych celów.

Oszczędzanie pieniędzy umożliwia spełnienie tego, co niekiedy niemożliwe. Realizujemy marzenia, takie jak podróżowanie, poznawanie świata, budowanie. (Bartosz Kerlin)

Często myślimy, że nas na coś nie stać. To, że nie mamy wystarczających

środków w tym momencie nie wyklucza wymarzonego wyjazdu za granicę lub kupna nowego telefonu. Jeśli zaczniemy odkładać nawet małe kwoty, uda nam się spełniać marzenia. Wyznaczajmy sobie cele, ponieważ one dają nam motywację do działania. (Marcelina Góra)

Zgromadzone oszczędności dają także zabezpieczenie na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Zbierając pieniądze, nie powinniśmy przeznaczać całości kwoty na wydatki. Odkładając nawet niewielką część sumy, zapewniamy sobie zabezpieczenie, które może okazać się kluczowe w nagłej sytuacji. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć przyszłości, dlatego warto być gotowym na wiele możliwości. Oszczędzanie jest kluczową formą zapewniania sobie spokoju w przyszłości, dlatego warto oszczędzać. (Amelia Majkowska)

Pieniądz jest podstawą, aby rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Daje poczucie spokoju, gdy znajdujemy się w trudnej sytuacji. (Bartosz Kerlin)

To, co cieszy, to fakt, że uczestnicy konkursu, oprócz uznania roli pieniądza w życiu człowieka, podkreślają znaczenie innych wartości. A więc pieniądz może służyć zarówno realizowaniu marzeń, jak i pomocy bardziej potrzebującym.

Warto też pamiętać o tym, że oszczędzanie na wszystkim nie jest konieczne ani dobre. Chcąc zaoszczędzić jak największą sumę pieniędzy bez celu, dążymy do niczego. Przekłada się to na egoizm, ponieważ naciskając na wzrost naszych pieniędzy ,,zamykamy oczy” na np. fundacje udzielające pomocy przez zbiórki pieniężne. Zbieranie pieniędzy jest korzystne tylko w sytuacji potrzebnych i konkretnych celów, a nie po to, ,,żeby mieć jak najwięcej”. Musimy pamiętać i skupiać się na tym aby bezpiecznie i ,,zdrowo” oszczędzać.   (Amelia Majkowska)

Pieniądz jest podstawą, aby rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Daje poczucie spokoju, gdy znajdujemy się w trudnej sytuacji. Uważam, iż podane w mej pracy przykłady mogą zachęcić do oszczędzania, a także mądrego i przemyślanego inwestowania. Przestrogą natomiast niech będzie  bohater utworu Antoine de Saint-Exupery’ego „Mały Książę”  – bankier będący symbolem chciwości. Nieustannie liczył gwiazdy, sądząc, że je posiada. Dla niektórych najważniejszą wartością jest posiadanie dóbr materialnych. Lubią gromadzić rzeczy nawet wtedy, gdy są bezużyteczne. Jestem przeciwnikiem tego typu postawy. Uważam, że należy oszczędzać w sposób przynoszący korzyść sobie, najbliższym oraz tym, którym się w życiu nie powiodło czy też spotkało ich nieszczęście. (Bartosz Kerlin)

Laureatka pierwszego miejsca Marcelina Góra w swojej pracy wskazała na korzyści, ale i niebezpieczeństwa, jakie niosą ze sobą elektroniczne formy bankowości.

Coraz częściej ludzie płacą kartą płatniczą, telefonem czy zegarkiem oraz coraz więcej korzystają ze sklepów elektronicznych. O wiele łatwiej jest nam nosić ze sobą ,,kawałek plastiku”, niż ciężki portfel. Człowiek od początku starał się ułatwiać sobie życie. Możliwość posiadania konta w banku rozwiązała wiele problemów. Kiedyś nie można było kupić czegoś z innego państwa czy regionu. Aktualnie wystarczy mieć konto internetowe i odpowiednie dane osoby, której chcemy zapłacić. Mimo to, że dana kwota trafia bezpośrednio do adresata, nie brakuje przestępstw i oszustw. Tak samo jak wielu mądrych ludzi próbuje usprawniać płatności, źli ludzie wymyślają coraz nowsze sposoby, by kogoś oszukać czy okraść. Nie klikajmy w dziwne linki, nie udostępniajmy swoich kont, kart oraz chrońmy swój PIN. Pamiętajmy o oprogramowaniu antywirusowym. Nigdy nie wiemy, kiedy ktoś będzie próbował nas okraść. Bankowość elektroniczna bardzo ułatwia nam życie, ale bądźmy ostrożni.

Konkurs poświęcony bankowości i finansom to kolejny punkt, rozpoczętego pod  koniec 2021 roku, projektu zatytułowanego „Uczniowskie vademecum bankowości”, którego celem jest edukacja finansowa młodzieży Szkoły Podstawowej w Wąglikowicach noszącej imię NSZZ „Solidarność”. W projekcie realizowanym przez Pomorską Fundację Edukacji i Pracy, a współfinansowanym przez Narodowy Bank Polski bierze udział 25 uczniów z klas VI– VIII. Do tej pory młodzież z Wąglikowic uczestniczyła w cyklu warsztatów poświęconych między innymi  historii i funkcjom  pieniądza oraz bezpieczeństwu w bankowości elektroniczne. Zajęcia prowadzone były przez trenerów ze Stowarzyszenia Krzewienia Edukacji Finansowej w Gdyni.

16 marca uczniowie z Wąglikowic uczestniczyli w wycieczce do siedziby Oddziału Narodowego Banku Polskiego w Gdańsku, gdzie spotkali się z dyrektorem Wiktorem Kamińskim.

W październiku planowane są kolejne warsztaty oraz wycieczka do Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira S. Skrzypka w Warszawie.

Małgorzata Kuźma

Media społecznościowe: