REGULAMIN FUNDUSZU STYPENDIALNEGO
Niniejszy regulamin określa zasady funkcjonowania „Funduszu Stypendialnego imienia NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego” funkcjonującego w ramach struktury organizacyjnej Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy. Fundacja realizuje zadania statutowe na rzecz wspierania uzdolnionej młodzieży poprzez fundowanie stypendiów dla uczniów osiągających bardzo dobre wyniki w nauce oraz wyróżniających się dodatkowymi, udokumentowanymi, szczególnymi osiągnięciami w zakresie nauki, działalności kulturalnej, artystycznej, sportowej lub społecznej.
- Postanowienia ogólne
- W ramach struktury organizacyjnej Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy – tworzy się wydzielony, celowy fundusz o nazwie: Fundusz Stypendialny imienia NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego, zwany dalej Funduszem.
- Celem Funduszu jest wspieranie uzdolnionej młodzieży z województwa pomorskiego w dążeniu do uzyskiwania jak najwyższych wyników w nauce oraz rozwijaniu ich talentów i pasji.
- Fundusz administrowany jest przez Zarząd Fundacji, który sprawuje nadzór nad jego prawidłowym funkcjonowaniem.
- Zarząd Fundacji powołuje Kapitułę Funduszu.
- Decyzje o podziale i przyznaniu, liczbie, oraz wysokości stypendiów podejmuje Kapituła Funduszu. Decyzje Kapituły są ostateczne i nie przysługuje od nich odwołanie.
- Środki finansowe gromadzone na koncie Funduszu pochodzą z darowizn przekazywanych przez różne struktury NSZZ „Solidarność”, podmiotów wchodzących w skład Związku Pracodawców Forum Okrętowe, zapisów, darowizn, dobrowolnych wpłat osób fizycznych lub prawnych oraz ze zbiórek publicznych.
- Środki niewykorzystane w danym roku przechodzą na rok następny. Są one gromadzone na koncie Fundacji z dopiskiem „Fundusz Stypendialny” oraz informacją, kto wpłaca.
- Biuro Funduszu znajduje się: Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, ul. Wały Piastowskie 24, pok. 119, tel. 58/308-44-22, e-mail: oswiata@solidarnosc.gda.pl
- Osoby uprawnione i kryteria przyznawania stypendiów
- Środki z Funduszu są przeznaczone dla uczniów uczęszczających do szkół ponadpodstawowych,
z zastrzeżeniem pkt. II ustęp 4, 5, 8.
- Pierwszeństwo w otrzymaniu stypendium ma uczeń, którego stałym miejscem zamieszkania jest województwo pomorskie.
- O stypendium mogą się ubiegać uczniowie o wyraźnie ukierunkowanych uzdolnieniach naukowych, artystycznych, sportowych, działalności społecznej.
- Po dwa stypendia Kapituła przyznaje, na wniosek dyrektorów szkół, corocznie dla uczniów ze Szkoły Podstawowej im. NSZZ „Solidarność” w Wąglikowicach oraz Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Grudnia 1970 w Łęgowie według kryteriów jak w punkcie II. 7.
- Stypendium otrzymują – na wniosek Kapituły – laureaci konkursu muzyczno-plastycznego „Polska, moje miejsce, mój kraj”, organizowanego co dwa lata przez Międzyregionalną Sekcję Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku.
- Decydujący wpływ w przyznaniu środków z „Funduszu” będą miały osiągnięte wyniki nauczania (średnia ocen nie mniejsza niż 4,5 lub wysokie wyniki egzaminów maturalnych oraz co najmniej bardzo dobra ocena z zachowania).
- Stypendium można uzyskać maksymalnie dwa razy. Wyjątek mogą stanowić jedynie potwierdzone osiągnięcia na poziomie określonym w p. II.8b.
- W szczególnych przypadkach stypendia są przyznawane:
- absolwentom szkoły podstawowej (przy średniej ocen nie mniejszej niż 5,00 oraz co najmniej bardzo dobrej ocenie z zachowania);
- laureatom Wojewódzkich Konkursów Przedmiotowych organizowanych przez Kuratorium Oświaty w Gdańsku, ogólnopolskich lub międzynarodowych konkursów i zawodów.
- Procedura ubiegania się i zasady realizacji przyznanych stypendiów
Kapituła Funduszu rozpatruje wnioski, które spełniają następujące warunki:
- Wniosek jest należycie wypełniony zgodnie z wzorem stanowiącym załącznik do niniejszego Regulaminu.
- Do wniosku dołączono:
- kopię świadectwa ukończenia klasy w roku szkolnym, w którym składany jest wniosek;
- potwierdzenia osiągnięć – kopie dyplomów, zaświadczeń, np. OKE, itp.;
- rekomendacje;
- podpisane oświadczenie ws. RODO i zgody na użycie wizerunku;
- warunkiem koniecznym do ubiegania się o stypendium im. NSZZ „Solidarność” Regionu Gdańskiego jest również wypowiedź na temat: „Moje spotkanie z ludźmi NSZZ Solidarność”. Forma dowolna, np. wywiad z byłym lub obecnym członkiem Związku. Maksymalnie dwie strony A4 w programie Word załączone do wniosku i także przesłane na e-mail wraz ze zdjęciem (jpg): oswiata@solidarnosc.gda.pl Najlepsze prace zostaną nagrodzone.
- Wniosek o stypendium może złożyć:
- rodzic lub opiekun prawny;
- uczeń pełnoletni.
- Wypełniony wniosek wraz z załącznikami należy przesłać (złożyć) na adres: Międzyregionalna Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” w Gdańsku, 80-855 Gdańsk, ul. Wały Piastowskie 24, pok. 119, z dopiskiem na kopercie: „Stypendium”, do dnia 20 lipca danego roku (w przypadku przesłania – decyduje data stempla pocztowego).
- Wzór aktualnego wniosku, a tylko takie będą rozpatrywane przez Kapitułę, m. in. z uwagi na wymagania ustawy o ochronie danych osobowych, można pobrać ze strony internetowej: www.pomorskafundacja.org.pl/ ewentualnie: www.solidarnosc.gda.pl/oswiata
- Warunkiem otrzymania stypendium jest udział ucznia podczas uroczystej gali 31 sierpnia.
- Postanowienia końcowe
- Stypendia będą wręczane podczas kolejnych obchodów rocznic Sierpnia’80.
- Prawo zgłaszania propozycji zmian do Regulaminu mają wszyscy darczyńcy.
- Załączniki:
- Wniosek.
- Uchwała o powołaniu Kapituły Funduszu.
Gdańsk: 14.04.2023 r.