Energia z wiatru, słońca i wody, a także ekologiczny styl życia to główne tematy warsztatów, w których wzięło udział 25 uczniów ze szkoły w Wąglikowicach, organizowanych w ramach projektu „Słońce, wiatr i woda – energii nam doda”.
W październiku 2023 roku rozpoczął się realizowany przez Pomorską Fundację Edukacji i Pracy, współfinansowany przez Fundację PGE, którego celem jest edukacja ekologiczna młodzieży starszych klas Szkoły Podstawowej w Wąglikowicach.
W ramach projektu „Słońce, wiatr i woda – energii nam doda” zorganizowano cykl warsztatów, podczas którego poruszone zostaną takie tematy, jak: energia pozyskana z wiatru, słońca i wody, a także ekologiczny styl życia. W ramach projektu uczniowie wzięli udział w dwóch wycieczkach edukacyjnych do elektrowni wiatrowej w Pelplinie, gdzie młodzież miała możliwość zobaczyć i zwiedzić z przewodnikiem turbinę wiatrową oraz do elektrowni szczytowo – pompowej w Żarnowcu, która jest tzw. akumulatorem energii. Dzięki tym wycieczkom młodzież miała możliwość zobaczyć jak funkcjonują elektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii, zwiedzić je, zobaczyć z bliska, dotknąć. W ramach projektu zorganizowano konkurs literacki dotyczący problematyki z zakresu ekologii pn. Na co komu prąd?
W konkursie pierwsze miejsce zdobył Stanisław Mironowicz za rozprawkę, w której odniósł się do tytułu konkursu, a skoncentrował się na roli prądu we współczesnym świecie zaczynając od roli prądu jako napędu dla wielu dziedzin gospodarki, poprzez jego niezbędność dla działania internetu i systemów informatycznych, a na medycynie i zachowaniu dobrostanu ciała ludzkiego kończąc. Drugie miejsce zajął Wiktor Kleinschmidt, który w swojej wypowiedzi opisał konieczność upowszechniania odnawialnych źródeł energii wiatru, wody i słońca. Trzecie miejsce zajęła Michalina Majkowska, której praca skupiła się na zastosowaniu prądu w życiu codziennym oraz na tym jak by wyglądała nasza rzeczywistość gdyby prądu nie było. Za pierwsze miejsce nagrodą był tablet, za drugie zegarek smar watch, a za trzecie słuchawki bezprzewodowe. Oprócz nagród rzeczowych fragmenty nagrodzonych prac zostaną opublikowanie w Magazynie Solidarność.
Projekt zakończono w kwietniu 2024 roku.