W zdrowym ciele – zdrowy senior. Ruszamy w nordic walking

W środę 18 lipca br. ruszył nowy turystyczno-rekreacyjny program dla seniorów (dla osób w wieku 60+) Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy. Program „W zdrowym ciele – zdrowy senior” polega na marszach nordic walking z profesjonalnym trenerem.

W czasie zajęć (dostosowanych do wieku) uczestnicy nauczą się prawidłowej rozgrzewki przed zajęciami oraz poprawnego „chodzenia z kijkami”. Osoby, które nie mają odpowiednich kijów do nordic walking otrzymają je w ramach wypożyczenia na zajęcia.

Zajęcia prowadzi Edyta Kędzierska z Polskiej Federacji Nordic Walking. 

Marsze z kijkami będą odbywały się w gdańskich zieleńcach i parkach. Przechadzać się będziemy najczęściej w Parku Reagana na Przymorzu, w godzinach przedpołudniowych, od sierpnia do listopada 2018 roku.

Każdy uczestnik weźmie udział w 9 (godzinnych) zajęciach nordic walking z trenerem, jednym pikniku integracyjnym oraz jednych zajęciach integracyjnych.

– Zajęcia polegają na rytmicznym marszu ze specjalnymi, dobranymi kijkami. Wystarczy odpowiednio dobrać kije i zastosować właściwą technikę. Jest to dyscyplina dostępna dla wszystkich, bez względu na wiek i kondycją. Także dla ludzi starszych, otyłych, nawet dla cierpiących na chorobę wieńcową – mówi Edyta Kędzierska, przypominając, że w Finlandii jest to szczególnie popularna dyscyplina od 1997 r.

Sama swoją przygodę zaczęła prowadząc przed kilkunastu laty zajęcia z tej dyscypliny m.in. dla gości w hotelach Skandynawii. Pod jej kierunkiem seniorzy wydają się być bezpieczni.

– Zachęciły mnie koleżanki więc z naszą grupą idę po raz pierwszy by się spróbować. Poznam podstawy marszu. Jeśli mi się spodoba będę też sam regularnie spacerował z kijkami, dla zdrowia i ogólnej harmonii – mówi Tadeusz Bucior z „S”

 – Wybieram się na zajęcia by się poruszać, pospacerować, a nie siedzieć w domu. Czuję, że mi się spodoba – mówi Halina Kamrowska tuż przed wyruszeniem na pierwszy spacer z kijkami.

A inni widzą w tym szansę na poprawę zdrowia.

– Lekarz zalecił mi ruch, może nie za dużo i nie nazbyt forsowanie, z umiarem, po to by zwalczyć schorzenie – uzasadnia swój udział Henryka Mikiejew.

– Jestem po operacji. Wyznaję zasadę, iż dla zdrowia konieczny jest ruch i jeszcze raz ruch. Z nordic walking to moje pierwsze doświadczenie – mówi Zbigniew Lachowicz.  

Czym jest ów nordycki spacer ze specjalnymi kijkami? Jest formą rekreacji wymyśloną w Finlandii przed blisko stu laty, jako trening dla narciarzy biegowych. Od dwudziestu lat stała się niemal masową formą dbania o kondycję.
Nordic walking angażuje stosowanie siły do kijków z obu stron, angażując więcej partii mięśni. Mięśnie klatki piersiowej, tricepsy, bicepsy, ramion i brzucha są inaczej stymulowane niż w zwykłym marszu.  Nordic walking jest możliwy do uprawiania w zasadzie przez każdego – bez względu na wiek, kondycję czy tuszę.

Projekt, którego organizatorem jest Pomorska Fundacja Edukacji i Pracy, jest finansowany przez Miasto Gdańsk. Osoby zainteresowane proszone są o zgłaszanie się do Wandy Lemańskiej z Regionalnej Sekcji Emerytów i Rencistów NSZZ „Solidarność”, pok.121, tel. 58 308 42 70 lub 58 308 43 47.

W środę uczestnicy spotykają się o godzinie 10 w budynku NSZZ „Solidarność” przy Wałach Piastowskich 24 w Gdańsku.

Zadanie jest finansowane z budżetu Miasta Gdańska.

Media społecznościowe: