W 2019 Fundusz Stypendialny NSZZ „Solidarność” wsparł kolejnych zdolnych i zaangażowanych uczniów

Podczas uroczystości 39 rocznicy zawarcia Porozumień Sierpniowych i powstania NSZZ „Solidarność” oraz 31 rocznicy strajków z 1988 roku Kapituła Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” w Gdańsku 31 sierpnia 2019 r. w Gdańsku przyznała po raz 17 stypendia, które wręczyli Piotr Duda, przewodniczący NSZZ „S”, Krzysztof Dośla, przewodniczący ZRG NSZZ „S” oraz Wojciech Książek, przewodniczący stypendialnej kapituły.

Zdjęcia: Wojciech Milewski

To była już 17 edycja stypendiów NSZZ „S”. Fundusz Stypendialny NSZZ „Solidarność” powstał przy Zarządzie Regionu Gdańskiego NSZZ „Solidarność” w 2003 roku. Od 2010 roku stał się częścią działalności Pomorskiej Fundacji Edukacji i Pracy.

Co roku dodatkowo po 2 stypendia są przeznaczone dla szkół w Wąglikowicach im. NSZZ „Solidarność” i w Łęgowie im. Bohaterów Grudnia 1970. Łącznie w szesnastu edycjach przyznano 664 stypendia, a w tym roku kolejne 33.

W skład Kapituły Funduszu, a jest to działalność społeczna, wchodzą: Stefan Gawroński, Anna Kocik, Renata Tkaczyk i Wojciech Książek (przewodniczący Kapituły).

 Uczniowie mieli okazję odebrać stypendia w obecności najwyższych władz państwowych z premierem Mateuszem Morawieckim oraz metropolity gdańskiego ks. abp. Sławoja Leszka Głódzia, związkowych liderów Piotra Dudy i Krzysztofa Dośli oraz parlamentarzystów i licznych związkowców.

 – Inicjatywę powołania Funduszu Stypendialnego NSZZ „Solidarność” oceniam bardzo pozytywnie. Pomaga ona w realizacji swoich największych pasji, ale nie tylko. Idę teraz do szkoły średniej, skończyłam ósmą klasę. Trzeba było kupić podręczniki. Używanych nigdzie nie znajdę, a, powiedzmy szczerze, nowe podręczniki nie są tanie. Stypendium zdecydowanie pomogło mi w tej kwestii. Fundusz wspomógł mnie także w zakupie komputera, który jest przydatnym narzędziem w szkole, pomaga zwłaszcza w przygotowywaniu różnych projektów – mówi jedna ze stypendystek Zuzanna Binięda-Pastwa.

Celem Funduszu „s” jest wsparcie rodzin niezamożnych w ich wysiłku stworzenia możliwości rozwoju talentów dzieci oraz kontynuowania nauki w wybranych szkołach. Stypendium w bieżącym roku wynosi 1200 zł brutto. Główne kryteria to: wykazane uzdolnienia (np. sportowe, muzyczne, naukowe), bardzo dobra średnia ocen i równie wysoka ocena z zachowania, sytuacja finansowa rodziny.

W przygotowaniu jest już kolejna edycja. Nr konta do wpłat środków finansowych na Fundusz: 41 7065 0002 0652 4155 2804 0001 z dopiskiem „Fundusz Stypendialny”.

 – Przypominamy, że fundując stypendia dla zdolnej młodzieży, pomagamy spełniać marzenia i otwieramy furtkę do kontynuowania nauki. Pomóżmy młodym ludziom, przynieśmy im, ich rodzinom – nadzieję i solidarność – apeluje Wojciech Książek, przewodniczący Kapituły Funduszu).

Tegoroczni stypendyści:

 Barbara Baranowska – ukończyła Gimnazjum nr 53 w Gdańsku, bardzo dobre wyniki w nauce, wolontariat, znakomite osiągnięcia w konkursach z języka angielskiego i chemii, osiągnięcia sportowe w Klubie Koszykówki „Młode Lwice” Gdańsk, wychowawca: Aleksandra Jesionowska.

Michał Bielecki – ukończył SP nr 7 w Rumi, bardzo dobre wyniki w nauce, znakomite osiągnięcia w biegach przełajowych i na orientację, wychowawca: Iwona Gniewkowska.

Zuzanna Binięda-Pastwa – ukończyła SP nr 6 i Państwową Szkołę Muzyczną I st. w Kościerzynie, bardzo dobre wyniki w nauce, wolontariat w Kole Misyjnym, osiągnięcia w konkursach, najlepsza absolwentka SP nr 6, wychowawca: Marek Piontek.

 Szymon Błaszkowski – ukończył Gimnazjum w Dziemianach, bardzo dobre wyniki w nauce, aktywny w Kole Wolontariatu „Pomocna dłoń”, wychowawca: Joanna Turzyńska.

 Piotr Czerwiński – ukończył III klasę Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Gdańsku (klasa fortepianu), bardzo duże osiągnięcia w międzynarodowych konkursach pianistycznych, w tym utworów Fryderyka Chopina (konkursy: Słowacja, Węgry a także: Kraków, Warszawa), wychowawca: Katarzyna Kwater (3).

 Justyna Dąbrowska – ukończyła II klasę XX LO w Gdańsku, bardzo dobre wyniki w nauce, wolontariat, drużynowa w ZHP, osiągnięcia fotograficzne, wychowawca: Jolanta Chamerska.

 Klaudia Deja – ukończyła SP w Przywidzu, bardzo dobre wyniki w nauce, wolontariat, przyboczna w ZHP, działalność w Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej przy OSP, wychowawca: Dorota Walentek-Kalinowska.

 Jakub Dębicki – ukończył II klasę Liceum Jezuitów w Gdyni, bardzo dobre wyniki w nauce, członek kadry narodowej w łyżwiarstwie synchronicznym (osiągnięcia na poziomie międzynarodowym), wychowawca: Irmina Ignatowska.

 Oliwia Gąsiorowska – ukończyła XV LO w Gdańsku, bardzo dobre wyniki w nauce, wolontariat, zaangażowanie w sprawy szkoły, wychowawca: Izabela Tuniewicz-Rompca.

 Miriam Grot – ukończyła SP w Kolbudach, znakomite wyniki w nauce (średnia 6,0), wolontariat, osiągnięcia w konkurach matematycznych (tytuł: „Orzeł matematyczny”), szachach, łucznictwie, wychowawca: Anna Szostak.

 Monika Guzińska – ukończyła I klasę LO w Chojnicach, bardzo dobre wyniki w nauce, aktywny udział w życiu szkoły, wolontariat – pomoc w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej w Chojnicach, wychowawca: Monika Hope-Szałwińska (4).

 Martyna Janta – ukończyła II LO w Sopocie, bardzo dobre wyniki w nauce, aktywny udział w życiu szkoły, instruktorka w Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej, wolontariat, wychowawca: Piotr Kowalczyk (6).

 Natalia Kamińska – ukończyła I klasę Liceum Jezuitów w Gdyni, znakomite wyniki w nauce (średnia 5,76), działalność w drużynie ZHR, wolontariat, wychowawca: Grzegorz Wojnowski.

 Marcin Krysiak – ukończył XX LO w Gdańsku, bardzo dobre wyniki w nauce, otrzymał 100% z matematyki na egzaminie maturalnym (i na poziomie podstawowym i rozszerzonym), studia na Politechnice Rzeszowskiej (Wydział Kosmonautyki i Lotnictwa), wychowawca: Monika Kuczyńska-Barczewska.

 Patrycja Malaj – ukończyła II klasę III LO w Gdyni, znakomite wyniki w nauce (5,56), aktywny udział w życiu szkoły, wychowawca: Joanna Artwińska pisze: „Patrycja wyróżnia się pogodnym usposobieniem, jest niezwykle życzliwa i koleżeńska. Znakomicie współpracuje z grupą” (4).

 Gabriela Mencel – ukończyła SP nr 14 w Gdańsku, znakomite wyniki w nauce (5,89), wolontariat, osiągnięcia w konkursach, w tym w plastycznym „Polska – moje miejsce, mój kraj”, fotograficznym o tematyce patriotycznej, wychowawca: Czesława Górna.

 Agnieszka Pazda – ukończyła II klasę I LO w Kościerzynie, bardzo dobre wyniki w nauce, wiceprzewodnicząca Samorządu Szkolnego i Młodzieżowej Rady Miasta, członek chóru szkolnego, wychowawca: Grzegorz Knopik.

 Aleksandra Pesta – ukończyła Gimnazjum nr 3 im. Jana Pawła II w Gdańsku, znakomite wyniki w nauce (6,00 i świetne wyniki z egzaminu zewnętrznego), wolontariat w Muzeum II Wojny Światowej, osiągnięcia w konkursach: polonistycznym, geograficznym, wychowawca: Dawid Gorajek.

 Ziemowit Pindera – ukończył Gimnazjum nr 3 w Kościerzynie, znakomite wyniki w nauce (średnia 5,65), wolontariat, członek zespołu folklorystycznego „Młoda Kościerzyna”, wychowawca: Katarzyna Kostuch.

 Jakub Soborowski – ukończył SP w Rotmance, bardzo dobre wyniki w nauce, wolontariat, zainteresowania grafiką komputerową, wychowawca: Anna Kocięda.

 Szymon Soborowski – ukończył SP w Rotmance, znakomite wyniki w nauce (średnia 5,83), laureat Festiwalu Talentów Literackich im. Karola Wojtyły, wolontariat, wychowawca: Anna Kocięda.

 Wiktoria Szwichtenberg – ukończyła II klasę Technikum TEB Edukacja (technik weterynarii), bardzo dobre wyniki w nauce, aktywny udział w życiu szkoły, wolontariat w stadninie koni „Pod Klonem” w Wieżycy, wychowawca: dr Elwira Jakubowska.

 Urszula Szymańska – ukończyła Katolicką Szkołę Podstawową w Tczewie, znakomite wyniki w nauce (5,83 i świetne z egzaminu zewnętrznego), finalistka konkursów: biblijnego, z języka polskiego, wychowawca: Estera Ciesielska.

 Natalia Trzcińska – ukończyła SP nr 7 w Gdańsku, znakomite wyniki w nauce (5,65), wolontariat, aktywny udział w życiu szkoły, wychowawca: Katarzyna Wencel.

 Krzysztof Trzciński – ukończył Gimnazjum nr 48 w Gdańsku, bardzo dobre wyniki w nauce, wolontariat, laureat konkursów z nauk ścisłych, wychowawca: Anna Libudzka.

 Julia Tubis – ukończyła II klasę V LO w Gdańsku, bardzo dobre wyniki w nauce, aktywny udział w życiu szkoły, laureatka konkursu chemicznego „Wygraj Indeks” (PG), wychowawca: Sebastian Zmysłowski.

 Paweł Tumialis – ukończył Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół Katolickich w Tczewie, bardzo dobre wyniki w nauce, aktywny udział w życiu szkoły, wolontariat, wychowawca: Kamila Wojciechowska.

 Kamil Werachowski – ukończył Gimnazjum w Rytlu, znakomite wyniki w nauce (średnia 5,61), wolontariat w szkolnym kole „Caritas”, finalista wojewódzkich konkursów z historii i języka polskiego, wychowawca: Jolanta Twardokus.

 Maksymilian Żychliński – ukończył Gimnazjum nr 1 w Chojnicach, bardzo dobre wyniki w nauce, aktywnie uczestniczył w życiu szkoły, osiągnięcia sportowe, w tym w tenisie stołowym, wychowawca: Iwona Dolina.

 Kapituła Funduszu przyznała, jak co roku, po dwa stypendia dla uczniów Szkoły Podstawowej w Łęgowie k. Pruszcza Gdańskiego, noszącej imię Bohaterów Grudnia 1970 i Szkoły Podstawowej w Wąglikowicach k. Kościerzyny, noszącej imię NSZZ „Solidarność”.

ASG

Media społecznościowe: